לחץ להגדלה
מביט לשמים
לחץ להגדלה
ויצמן
לתמונות נוספות באלבום לחץ כאן
עומרי הדליק/ה נר לזכרו ב-01/09/2019: "בדיוק היום לפני 20 שנה ליווית בפעם האחרונה תלמידים לבית הספר ביום הראשון לשנת הלימודים תש"ס".
 
עומרי הדליק/ה נר לזכרו ב-31/08/2019: "בדיוק היום לפני 22 שנים שלחת את תנחומייך לנסיך צ'ארלס ולבית המלוכה הבריטי על מותה של הנסיכה דיאנה".
 
לנרות זיכרון נוספים לחץ כאן
להדלקת נר לזכר עזר ויצמן, אנא מלא את הטופס הבא:
שם פרטי:
שם משפחה:
תוכן: (עד 120 תווים)
הדלק
נקה
לשליחת הודעה למכריך על אתר לזכר עזר ויצמן, אנא מלא כאן את כתובות הדוא"ל שלהם:
שלח
נקה
אם ברצונך לקבל הודעה בדוא"ל בכל פעם שאתר זה מתעדכן, לחץ כאן
 


אתר זה נבנה לזכר עזר ויצמן ז"ל איש צבא ומדינאי, הנשיא השביעי של מדינת ישראל. נמנה עם מקימי חיל האוויר ונחשב לאחד ממפקדיו הבולטים. אחיינו של חיים ויצמן וגיסו של משה דיין .

עזר ויצמן נולד בת"א וגדל בחיפה. הוא נקרא על שם סבו, עוזר. בילדותו גדל בבית שענייני השעה היו נדונים בו, ושמשו כרקע להתפתחותו האישית. בעודו ילד פגש בצ'ארלס אורד וינגייט, וכנער מתבגר בשנות המנדט הבריטי, רצה לתרום למאמץ הלאומי. בגיל 17, בשנת 1941 עבר קורס מ"כים בג'וערה מטעם ארגון ההגנה, ומאוחר יותר עבר במסגרתו קורס מ"כים. במלחמת העולם השנייה שירת בצבא הבריטי. במהלך המלחמה עבר קורס טיס ושירת בחיל האוויר הבריטי כטייס קרבי. לאחר המלחמה פעל בשורות אצ"ל באירופה, וערב הקמת המדינה שב לישראל.בשנת 1942 נפל בן דודו, מיכאל וייצמן, אשר היה טייס בחיל האוויר המלכותי הבריטי. אירוע זה השפיע על ויצמן הצעיר, אשר שאף להיות לטייס. ויצמן עבר קורס טיס אזרחי, וקיבל רשיון טיס אזרחי עוד בטרם התגייס. ב2 בספטמבר 1942 התגייס לצבא הבריטי. בתחילה שימש כנהג תובלה בחיל האוויר, ושהה בשולי הקרבות במדבר המערבי. הוא לא ויתר על שאיפתו להיות לטייס. בקיץ 1943 הגשים את שאיפתו והתקבל לקורס טיס, אותו סיים בשנת 1945. הוא שירת זמן מה בהודו כטייס, ובשנת 1946 השתחרר מן הצבא הבריטי, ונסע ללמוד תעופה בלונדון באופן פרטי.בהשפעת ידידים שפגש בלונדון הצטרף אל ארגון האצ"ל בשנת 1946. בשנת 1947, בסמוך להחלטת האו"ם על הקמת מדינת ישראל, פנו אליו אנשי "ההגנה" כי יצטרף ל"שירות האוויר לישראל", שהיה גרעינו של חיל האוויר העתיד לקום. לאחר שנועץ עם אנשי האצ"ל, קיבל את הפניה.
ויצמן היה שותף להקמת "שירות האוויר" (1947), שממנו צמח לימים חיל האוויר של צה"ל. במהלך מלחמת העצמאות שירת כטייס קרב ותובלה. במהלך השנים הבאות מילא תפקידים שונים בחיל האוויר המתפתח. בין השאר, פיקד על טייסת הקרב הראשונה ועל בסיסי חיל האוויר ברמת דוד ובחצור.ב-1958 מונה ויצמן למפקד חיל האוויר וכיהן בתפקיד במשך שמונה שנים. במהלך כהונתו ביסס והעצים את גאוות היחידה של אנשי החיל, מהלך שבא לידי ביטוי בסיסמה שטבע, "הטובים לטיס". כמו כן הנהיג תורות לחימה ונהלים חדשניים אשר יושמו בהצלחה מרובה בתקופת מחליפו מרדכי הוד, במלחמת ששת הימים. ב-1966 מונה לתפקיד ראש אג"ם (1966 - 1969). בתקופת ההמתנה לפני מלחמת ששת הימים  (1967), היה בין האלופים שלחצו על הממשלה לצאת למלחמה.
תפקודו המזהיר של החיל במלחמת ששת הימים ב-1967 נזקף רבות לזכות עבודות האימונים וההכנה, שעליהן פיקד ויצמן בתקופת כהונתו כמפקד החיל. מ-1966 ועד 1969 כיהן ויצמן בתפקיד ראש אגף המטה וסגן הרמטכ"ל. מאחר שלא מונה לרמטכ"ל פרש ויצמן מהצבא והצטרף למפלגת גח"ל, בראשות מנחם בגין.

עם שחרורו מצה"ל הצטרף ויצמן לתנועת חרות והתמנה לשר התחבורה בממשלת הליכוד .
ב-1970, במהלך מלחמת ההתשה, נפצע בנו שאול באורח קשה בעת ששירת בתעלת סואץ.
ב-1972 פרש מפעילות מפלגתית על רקע מחלוקת עם מנחם בגין . אך הוא חזר למפלגה שנה מאוחר יותר, והיה חבר בה עד 1980. במלחמת יום הכיפורים גוייס ויצמן כעוזר מיוחד לרמטכ"ל. ב-1977 נבחר לכנסת ה-9 ומונה לשר הביטחון בממשלתו הראשונה של מנחם בגין . הוא עמד בראש מטה הבחירות של הליכוד, והיה בין האחראים למהפך הפוליטי הראשון שבו כבש הליכוד בראשות בגין את השלטון בישראל. הוא מונה לשר הביטחון בממשלת הליכוד הראשונה, וב-1978 היה השר הישראלי הראשון שיצא לביקור במצרים.ויצמן היה חבר בצוות המו"מ עם מצרים ואחד ממגבשי הסכמי קמפ-דייוויד והסכם השלום עם מצרים. באותה תקופה חלה תפנית בדעותיו הפוליטיות והוא הפך יותר ויותר ביקורתי כלפי מדיניותה הנוקשה של מפלגתו בנושא תהליך השלום.

בשנת 1978 החלה תפיסתו הפוליטית של ויצמן להשתנות באופן מהותי. הוא נפרד מרעיון "ארץ ישראל השלמה", קרא לקידום תהליך השלום עם מצרים ונעשה לחסיד של ויתורים נרחבים למען השגת מטרה זו. הוא נמנה עם אדריכלי הסכמי קמפ דייוויד . ב-1980 פרש מהממשלה, שוב בשל חילוקי דעות בינו לבין בגין. כעבור חודשים אחדים הצביע בכנסת נגד הממשלה וסולק ממפלגת חרות.לפני הבחירות לכנסת ה-11 (1984) הקים את תנועת "יחד" , רשימה עצמאית שזכתה רק בשלושה מנדטים. לאחר הבחירות הצטרפה תנועתו למפלגת העבודה , וויצמן התמנה למשרת שר בלי תיק בממשלת האחדות הלאומית שהוקמה, וכן היה חבר הקבינט המצומצם שהקים ראש הממשלה דאז שמעון פרס . גם במסגרת זו היה מראשי האגף ה"יוני", ותבע לקיים מו"מ ישיר עם אש"ף , שיכלול נכונות ישראלית לוויתורים נרחבים למען הסכם שלום עם הפלסטינאים .ויצמן נבחר לכנסת ה-12 ומונה לשר המדע והטכנולוגיה וחבר הקבינט בממשלת האחדות הלאומית. בסוף 1989 הודח מהקבינט לשנה וחצי, לאחר משבר עם ראש הממשלה יצחק שמיר , על רקע מגעים שניהל עם נציגי אש"ף . זמן קצר אחר כך נאלץ להתמודד עם טרגדיה אישית קשה, כאשר שכל את בנו וכלתו בתאונת דרכים.על רקע היוזמה להריצו לנשיאות, פרש ויצמן מהכנסת בתחילת 1992. הוא נבחר כמועמד מפלגת העבודה לתפקיד וכעבור חודשיים, במרץ 1993, נבחר בכנסת לנשיא המדינה . ב-1998 נבחר לכהונה שנייה. במהלך כהונותיו כנשיא התבטא ויצמן בפומבי בנושאים שונים. שלא כקודמיו, התערב בתחום הפוליטי ולא חשש להביע את עמדותיו. בהזדמנויות שונות יעץ לממשלה כיצד עליה לנהוג, ופעמים השמיע ביטויים שוביניסטים ואנטי-הומוסקסואליים.
בסוף 1999, בעקבות חשיפה עיתונאית של קשרים כספיים ממושכים בינו לבין איש העסקים אדוארד סרוסי, החלו נשמעות דרישות להתפטרותו. ויצמן סירב להתפטר, ופרקליטת המדינה הכריזה על פתיחת חקירה פלילית נגדו בדבר חשד להתנהגות בלתי נאותה. היועץ המשפטי החליט על סגירת התיק מחוסר ראיות מספיקות ובגלל התיישנות בנושאים מסוימים, אך בה בעת מתח ביקורת נוקבת על ההיבטים הציבוריים בפרשה. ויצמן הודיע כי יתפטר עד תום השנה, וב-10 ביולי 2000 הפך לנשיא הישראלי הראשון שהתפטר מתפקידו זה. הוא פרש לביתו בקיסריה; 

ויצמן לא הפסיק לטוס אף בגיל מבוגר. במשך שנים הטיס את מטוס מסוג ספיטפייר שכונה "הספיט השחור". בשנת 1974 הפסיק להטיס מטוס זה, השומר עוד היום על כושר טיסה במוזיאון חיל האוויר בחצרים. בשנת 1996 בהיותו בן 72 שנה סיים ויצמן קורס טיס במסוק מסוג "אנפה".ויצמן היה בן 81 במותו.

נזכור אותו לעד.

יהי זכרו ברוך.

מקורות:
אתר ידיעות אחרונות
אתר מעריב
אתר ויקיפדיה


ויצמן היה ממנהיגיה הבולטים של מדינת ישראל  / משה קצב (נשיא המדינה)

"ויצמן היה ממנהיגיה הבולטים של מדינת ישראל, ממעצבי דרכה וממחוללי התפנית ביחסו של העולם הערבי למדינת ישראל. ויצמן בלט בחיי מדינת ישראל כלוחם וטייס במלחמת השחרור, ממקימי חיל האוויר וממחוללי הניצחון ההיסטורי בששת הימים. ויצמן היה גם בין מחוללי השלום ...  המשך

עזר הוא סמל ומופת של הצבר הישראלי  / אריאל שרון (ראש הממשלה)

"עזר הוא סמל ומופת של הצבר הישראלי. כל תחנה בחייו היא אבן מרכזית לבניין הארץ הזאת: באצ"ל, בהקמת חיל האוויר, בהפיכתו לחוד החנית המצטיין של צה"ל, בניצחון המזהיר במלחמת ששת הימים, כשר ביטחון, כשותף מרכזי להסכם השלום עם מצרים וכנשיא שהיה אהוב על כל שכ...  המשך

טייס מדופלם / שלומי תשובה     לקריאה
GnUzsviXSvGSfNhwPJD / wwvqeokdd NSNZyhPbhHdnQzGkITd (nzEYTFOCihcb)    לקריאה
CRlntkUcxOZGs / mbvopiw oLyTdVcohcvqhCPD (jLLStfCGdTBTcnruraE)    לקריאה
zEMZDAsmnXGnoobfmO / torilqjz ZKSKcRHPekneKC (xIJTGCpcwb)    לקריאה
pSPJJCXqPkQPtHhVpKR / zidvhga coRUvXAGntlNikS (roQkjgQQQJGTnt)    לקריאה
 
לקריאת דברים נוספים לזכרו לחץ כאן  להוספת דברים לזכרו לחץ כאן 
 
שם פרטי:
שם משפחה:
חיפוש מתקדם
דף הבית |  יצירת אתר זיכרון |  מידע לאבלים ולמנחמים |  אודות "עד עולם" |  תקנון |  צור קשר |  כל אתרי ההנצחה
כל הזכויות שמורות ©